یمن، شورش حامیان شورای انتقالی علیه عربستان و توافق ریاض

به گزارش وبلاگ فانتوپ، جمعه گذشته حامیان شورای انتقالی جنوب یمن با تجمع در برابر مقر فرماندهی مزدوران سعودی در عدن٬ سیاست های ارتجاعی عربستان را محکوم کرده و ریاض را دشمن خود خواندند.

یمن، شورش حامیان شورای انتقالی علیه عربستان و توافق ریاض

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فانتوپ به نقل از روزنامه القدس العربی ، استان عدن شاهد تظاهرات بی سابقه حامیان شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) علیه مقر فرماندهی مزدوران سعودی در این استان بود.

یک منبع محلی به روزنامه القدس العربی گزارش داد که ده ها نفر از این تظاهرات کنندگان با تجمع در برابر مقر این فرماندهی٬ شعارهایی در محکومیت رژیم عربستان سر داده و خواستار خروج نیروهای سعودی از یمن شدند.

منبع مذکور شرح داد که تظاهرات کنندگان پلاکاردهایی با شعار ضد سعودی همراه خود داشتند که نشان می داد این تظاهرات با هماهنگی سرویس های نظامی و امنیتی وابسته به شورای انتقالی مورد حمایت امارات انجام گرفته است.

معترضان همچنین با در دست داشتن پرچم جنوب یمن قبل از وحدتی که در مه 1990 صورت گرفت٬ سیاست های عربستان را محکوم کرده و در اتهامی صریح به محمد بن سلمان٬ ولیعهد سعودی فریاد می زدند ای عربستان دروغگو.. تو حامی تروریسم هستی.

طبق اطلاعات این منبع٬ عبد الرحمن غاندی رئیس اداره مردمی شورای انتقالی جنوب یمن در عدن٬ مسئول رهبری و هماهنگی این تظاهرات بوده است.

همچنین یکی از سازمان دهندگان این تظاهرات٬ عربستان را به مداخله در مسائل یمن و عدم عمل به تعهداتش درباره جنوب متهم کرد و گفت با وجود اینکه ما به همه تعهداتمان عمل کردیم٬ عربستان به این تعهداتش پایبند نبود. در واقع این اظهارات٬ مربوط به بندهای توافق ریاض (توافقی که به منظور تقسیم قدرت در جنوب یمن میان شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات و دولت مستعفی یمن وابسته به عربستان٬ در ریاض امضا شد) و شکست آن بود.

وی اضافه نمود که عربستان با ما نیست و باید همه بفهمند که آن هیچ گاه با ما نبوده و در آینده نیز نخواهد بود٬ این کشور یک نظام امپریالیست بوده و علیه ماست.

یکی از معترضان نیز گفت که عربستان دشمن جنوبی هاست و منفعت فرزندان جنوب یمن را نمی خوهد٬ اما آنها تا آخرین قطره خون خود ضد عربستان و سیاست های ارتجاعی آن خواهند جنگید.

تظاهرات جنوب یمن ضد عربستان با یک کمپین رسانه ای همراه شده که فعالان رسانه ای در شبکه های اجتماعی٬ آن را سازماندهی می کنند.

یک منبع سیاسی در جنوب یمن که ترجیح داد نامش فاش نشود گفت که این تظاهرات ضد ریاض در راستای ایدئولوژی شورای انتقالی جنوب و سیاست آن در دشمنی با رژیم ارتجاعی عربستانی و نیز بازتاب روحیه حاکم بر ملت جنوب قبل از وحدت یمن در سال 1990 است.

سیاستمداران یمن نیز این تظاهرات شورای انتقالی ضد عربستان را موضع خطرناکی می دانند که توافق ریاض را تهدید می کند.

آنها همچنین پیش بینی می کنند که صحنه جنوب یمن بعد از تحولات اخیر در این منطقه و با توجه به اینکه که دولت امارات با تمام قوا پشت شورای انتقالی برای تحقق اهداف استراتژیک خود از دهه های گذشته دراین منطقه٬ ایستاده خطرناک خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "یمن، شورش حامیان شورای انتقالی علیه عربستان و توافق ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن، شورش حامیان شورای انتقالی علیه عربستان و توافق ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید